Pellet to paliwo stałe które występuje w postaci granulatu – kształtem przypomina sprasowane wielkości 6-8 mm i maksymalnej długości 30 mm. Produkuje się go z biomasy, czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz powiązanych gałęzi przemysłu, które łatwo ulegają rozkładowi. Wyróżniamy kilka rodzajów:
– pellet drzewny z zrębek, trocin i innych odpadów drzewnych;
– pellet agro ze słomy, biomasy roślin energetycznych, siana
– pellet z łusek słonecznika;
– pellet z innych odpadów.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie możemy dokonać podziału na dwie grupy:
– pellet służący do ogrzewania budynków użyteczności publicznej oraz przemysłowej. Produkowany jest m.in. ze słomy, z łuski słonecznika itp.
– pellet stosowany w gospodarstwach domowych to przeważnie pellet drzewny. Produkuje się go z odpadów pochodzących z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Muszą one jednak być pozbawione zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych
Można śmiało powiedzieć, że pellet to bardzo wydajne paliwo. Jego wartość energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu 0,5%. Wszystko oczywiście zależy od dostawcy paliwa oraz od rodzaju kotła w którym go spalamy.
Zdecydowana większość producentów oraz sprzedawców zaleca stosowanie pelletu certyfikowanego, np. DIN PLUS lub EN PLUS o wysokiej klasie oraz od sprawdzonego, rzetelnego sprzedawcy. Każdy pellet który posiada certyfikat powinien też posiadać odpowiednie oznaczenie. Do zastosowań komercyjnych i domowych według standardu EN PLUS wyróżnia się:
– klasę właściwości A1 – najwyższej jakości pellet o wysokich parametrach spalania i niskiej ilości popiołu oraz azotu. Używa się go do kotłów i pieców w gospodarstwach domowych,
– klasę właściwości A2 – pellet stosowany w większych instalacjach;
– klasę właściwości B – pellet, który może powstać z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego. Nie zawiera metali ciężkich i związków chlorowcoorganicznych w ilości większej niż wartości w typowym oryginalnym materiale lub większej niż wartości typowe dla kraju pochodzenia.
Pamiętajmy, że jakość pelletu zależy od materiału wykorzystywanego do produkcji. Surowce drzewne muszą uwzględniać normę ISO 17225-2 jako surowiec do produkcji pelletu drzewnego. Zwróćmy uwagę na to, że w chwili obecnej pellet to najczystsze paliwo na świecie, ponieważ w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenku węgla wynosi 0%. Podczas spalania nie wytwarza substancji smolnych, które zanieczyszczają powietrze.Bardzoniska ilość popiołu sprawia, że można go usuwać raz na kilka dni. Nie ma przy tym tylu zanieczyszczeń jak przy paleniu drewna czy węgla. Wygoda i czystość dotyczą również transportu i przechowywania. Pellet przeważnie pakowany jest do foliowych, szczelnie zamkniętych worków ( 15 kg ), więc łatwo go się transportuje. Nie generuje zbyt dużo brudów i pyłów. Trzeba jednak przechowywać go z dala od wilgoci. Pellet to współcześnie jeden z najpopularniejszych rodzajów paliwa. Jest często wybierany ze względu na to, że nie zagraża środowisku oraz jest łatwy w użytkowaniu
Źródło:
https://pellux.pl/pl/czym-wlasciwie-jest-pelet/